Projektowanie IA, UX, UI – wspólny cel, różne środki.
Spis treści
Czasy kiedy nad stroną internetową lub aplikacją pracowali "informatyk" i grafik minęły bezpowrotnie wraz z nieprawdopodobnie szybkim postępem technologii, który wymusił niejako ewolucję całego szeregu nieznanych (bo dotąd po prostu niepotrzebnych) specjalizacji. Obecnie z upodobaniem stosujemy kilka angielskojęzycznych skrótów, które niekiedy mylą się nie tylko klientom. Spróbujmy zatem uporządkować tę wiedzę oraz doprecyzować zarówno obszar prac, narzędzia jak i kluczowe zadania stawiane przed projektowaniem UX, projektowaniem UI i projektowaniem IA.
Na czym polega projektowanie UX?
UX designer czyli User Experience Designer zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika. Nie jest to funkcja stricte techniczna. Projektowanie UX w swoim procesie "zahacza" nawet o psychologię. Jego naczelnym celem jest stworzenie optymalnej funkcjonalności na podstawie potrzeb użytkownika i przewidywanych zachowań. W projektowaniu UX niezbędna jest dogłębna analiza zachowania użytkowników na podstawie różnego rodzaju testów i badań. Specjalista UX buduje niejako prototyp produktu, testuje go na bieżąco i po konfrontacji z użytkownikiem w miarę potrzeb modyfikuje. Opowiada nie tylko za działanie produktu, ale również za to, żeby korzystanie z niego było dla odbiorcy łatwe, zrozumiałe i przyjemne, co na tle ogromnej konkurencji jest szczególnie ważne.
Czym zajmuje się projektant UI?
Projektowanie UI czyli User Interface Design zajmuje się przede wszystkim komunikacją wizualną. Nie jest to do końca równoznaczne z grafiką, która pozostaje istotnym ale tylko jednym ze złożonych elementów komunikacji wzrokowej. Do jego zadań należy zadbanie o wygląd interfejsu użytkownika, zaplanowanie narzędzi do interakcji – na przykład przycisków na stronie, responsywność strony, a także dopasowanie funkcjonalności do specyficznych potrzeb użytkownika – na przykład dla osób niepełnosprawnych. Projektowanie UI jest procesem wymagającym umiejętności czysto technicznych, a także wiedzy w zakresie AI czyli architektury informacji. UI Designer odpowiada za spójność wizualną produktu, a także dopasowanie go do wizerunku marki i aktualnych trendów w danej branży.
Czym jest IA – Information Architecture?
Nie ma nic wspólnego z AI (Artificial Intelligence) chociaż na pierwszy rzut oka podobieństwo skrótu może być źródłem nieporozumienia. Architektura Informacji jest procesem zorganizowania informacji w ten sposób, aby użytkownik mógł je jak najłatwiej znaleźć i przyswoić. Szczególnie ważne jest to w przypadku bardziej złożonych witryn internetowych i aplikacji, gdzie przeszukiwanie i nawigacja może sprawiać użytkownikowi problemy, a co za tym idzie spowalniać i ograniczać korzystanie z produktu. Optymalizacja ilości danych (bo ich nadmiar może równie niekorzystnie wpłynąć na proces użytkowania co zbyt mała ilość), a także właściwie skonstruowane mechanizmy CTA (Call To Action) sprawiają, że posługiwanie się produktem staje się jasne, logiczne oraz intuicyjne.
Co łączy projektowanie UI z UX design i architekturą informacji?
Pomimo różnic technicznych, a także używanych w pracy narzędzi wszystkie te działania łączy wspólny cel – ukierunkowanie na użytkownika. Dzięki współpracy specjalistów w dziedzinie UI, UX oraz AI powstaje produkt, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a zarazem estetyczny i sprawiający odbiorcy przyjemność. Projektowanie UX, UI i IA wymaga różnych specjalizacji takich jak projektowanie graficzne, prowadzenie badań i analiz, inżynieria programowania. Prace w tych zakresach są ze sobą ściśle połączone i niejako zachodzą na siebie, co nie znaczy, że projektowanie UX i projektowanie UI możemy wrzucić do "wspólnego worka". Działanie te wymagają również odmiennych umiejętności, dlatego zazwyczaj specjaliści od projektowania UX nie podejmują się zadań z zakresu UI i odwrotnie.
Dla przykładu specjalista UI musi skupić się na szczegółach graficznych takich jak kolory, wygląd przycisków czy krój czcionki. Projektowanie UX wykorzystuje te elementy, ale w szerszym pojęciu analizując i testując ich funkcjonalności przez pryzmat zachowań użytkownika. Dlatego w całym, złożonym procesie tworzenia takich produktów jak strony internetowe czy aplikacje mobilne najważniejsza jest współpraca zespołu specjalistów. Powinna ona przebiegać we wszystkich fazach projektu. Począwszy od badania i planowania, poprzez analizy i testy, fazę właściwego projektowania aż po techniczne wdrożenie do użytkowania. Następnie działanie produktu cyfrowego powinno być na bieżąco monitorowane i w miarę potrzeb ulepszane. Cały ten proces wymaga doskonałej komunikacji i współpracy całego zespołu. Daje to gwarancję, że powstanie produkt atrakcyjny wizualnie, sprawnie działający, spełniający oczekiwania odbiorcy i przekładający się na biznesowe cele jego właściciela, który będzie miał szansę zaistnienia na tle licznej konkurencji.
formularz kontaktowy
Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zrealizować z nami projekt zapraszamy do kontaktu.