5fbfc31b82459

autor: Piotr Sobieszczak

Makiety stron internetowych i aplikacji - czym są i czy warto za nie płacić?

5f3b9bd83aba9
5f3b9bd83aba9

Czym jest makieta strony internetowej?

Makieta stanowi wstępny szkic widoku strony bądź aplikacji. Może być ona przedstawiona zarówno w kolorach (high-fidelity) jak również w szarościach, tak jak to jest w przypadku makiety low fidelity. Jej celem jest określenie przede wszystkim założeń, na których będzie opierać się końcowy efekt. Pozwala także skupić się na analizie projektu pod kątem funkcjonalności, estetyki, układu i architektury informacji strony bądź aplikacji. Z tego tekstu dowiesz się dlaczego nie należy pomijać tego etapu rozpoczynającego projekt IT.

Dlaczego tworzenie makiety jest istotne?

Tworzenie makiet to krok, który bardzo często jest pomijany. Z reguły taka decyzja rzadko kiedy kończy się dobrze. Przy mniejszych realizacjach faktycznie makiety nie są tak konieczne, jednak w przypadku większych projektów, takich jak np. aplikacje mobilne lub bardziej rozbudowane serwisy www są one wręcz niezbędne. Podejście, które kwestię wykonania makiet traktuje po macoszemu, pozwala co prawda zaoszczędzić trochę czasu i budżetu, jednak pod kątem realizacji projektu skutkuje powstaniem wielu problemów. Makieta pozwala uniknąć błędów w kwestiach takich jak UX, czy schemat flow (przepływ) użytkowników pomiędzy ekranami składającymi się na realizację danej funkcjonalności. Makieta jest wizualnym przedstawieniem dokumentacji funkcjonalnej projektu i pozwala szybciej zaprezentować spodziewany efekt ostateczny, który na etapie jej tworzenia można jeszcze doprecyzowywać i poprawiać zgodnie z wizją  klienta. Jeśli zamawiający na etapie tworzenia makiet przedstawi swój nowy pomysł lub zmieni początkową wizję będzie miał pewność, że grafiki, które zostaną zaprojektowane na podstawie zaakceptowanych ostatecznie makiet, ewentualnie będą wymagały wyłącznie poprawek estetycznych.


 

Zalety stosowania makiet high fidelity i low fidelity w projektach IT:

  • Większa przejrzystość na każdym etapie fazy projektowej i wykonawczej,
  • Lepsze doprecyzowanie szczegółów,
  • Zamknięty katalog elementów, zabezpieczający zarówno Zamawiającego jak i Wykonawcę,
  • Oszczędność czasu i redukowanie ilości niepotrzebnych poprawek,
  • Optymalizacja zadań, a także łatwiejsze kontrolowanie i planowanie realizacji projektu.

Od czego zacząć wykonywanie makiety strony internetowej?

Pierwszym krokiem może być wykonanie szkicu na kartce papieru. Zadanie w teorii brzmi banalnie, jednak takie nie jest. W czasie pracy nad np. aplikacją, narzucona zostaje masa ograniczeń, które należy przemyśleć jeszcze w poprzedniej fazie, którą jest stworzenie dokumentacji funkcjonalnej. W tej fazie warto najpierw przemyśleć wszystkie możliwe case’y. Makieta jest zatem potwierdzeniem, że to co zostało przemyślane i opracowane w warstwie tekstowej analizy, ostatecznie będzie możliwe do wdrożenia, czyli zaprojektowania i oprogramowania. Makieta zarówno strony internetowej jak i aplikacji gwarantuje spójność z tym czego oczekuje klient, a także pozwala stworzyć harmonogram prac, które należy wykonać. W ten sposób nie zostanie pominięty żaden szczegół. W projektach, w których nie zostały wykonane makiety bardzo często na sam koniec okazuje się, że jakiś mały feature (funkcja) został pominięty, przez co szukanie rozwiązania na tym etapie staje się bardzo czasochłonne. Frustruje to obydwie strony, powodując przesunięcie daty premiery rozwiązania dla Zamawiającego i obniżając marżę agencji.

Czy warto płacić za wykonanie makiety strony internetowej bądź aplikacji?

Zdecydowanie tak, gdyż dzięki temu już na początku projektu wiadomo jaki kształt ostatecznie przyjmie strona lub aplikacja. Początkowy koszt przekłada się więc na długoterminową oszczędność, pozwalając równocześnie na obniżenie niepotrzebnego stresu wynikającego z niepewności związanej z tym, co finalnie zostanie stworzone. Jest to zatem obopólna korzyść dla każdej ze stron. Klient wie, co w umówionej cenie otrzyma, natomiast agencja ma świadomość, co musi przygotować. Ponadto klient nie może wymagać więcej niż ustalono w makiecie, którą zatwierdził. Czy warto więc podjąć decyzję o rozwiązaniu tego typu? Jak najbardziej. Wykonanie makiety to kwestia od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, które mogą ułatwić współpracę z każdym projektem webowym lub mobilnym.
 

formularz kontaktowy

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zrealizować z nami projekt zapraszamy do kontaktu.

Plik

Informujemy, że Twoje dane osobowe wskazane w wypełnionym formularzu kontaktowym są przetwarzane przez Administratora – spółkę Alterpage sp. z o.o. na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO tj. uzasadnionego interesu Administratora polegającego na nawiązaniu kontaktu i realizacji zgłoszonego przez Ciebie wniosku, zgodnie z jego treścią i zakresem. Szczegółowe informacje dot. przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.

*

Pola obowiązkowe