5fbfc31b82459

autor: Piotr Sobieszczak

Czego unikać podczas projektowania strony internetowej?

620a4004a8977
620a4004a8977

Dlaczego warto mieć swoje miejsce w sieci?

Głownym powodem dlaczego warto jest mieć swoją stronę internetową jest fakt, że że to właśnie tam poszukują informacji Twoi potencjalni klienci. Co więcej, panujaca pandemia sprawiła, że spora część firm zdecydowała się na przeniesienie działalności do sieci i postawienie mocniejszego akcentu na pozyskiwanie zleceń, a także znajdowanie dostawców właśnie w tym kanale.

Obecnie strona internetowa to rzecz obowiązkowa dla każdego, kto prowadzi lub rozpoczyna własny biznes. Z własną stroną www zbudujesz swój wizerunek, wzbudzisz zaufanie klientów, dostarczysz im w jednym miejscu wszystkich podstawowych informacji - a to tylko kilka z benefitów.

Własna strona internetowa to również najlepszy sposób reklamy - za pomocą takich narzędzi, jak pozycjonowanie, Adwords czy remarketing możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dobrze zbudowana strona będzie Twoją wizytówką, pracując na Twój biznes cały czas, 24 godziny na dobę.

Proces budowania strony internetowej

Zanim zabierzemy się za zbudowanie własnej strony internetowej, musisz odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie: do czego ma ona służyć? Bardzo ważne jest, żeby na początku wyznaczyć cel strony internetowej - zastanów się nad tym, kogo ma ona przyciągnąć, kto ma na nią trafiać I w osiągnięciu jakich cełów ma Ci  pomóc. Dzięki jasno określonej wizji łatwiej będzie Ci pokazać ludziom to, na czym Ci najbardziej zależy.
 

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, zanim stworzysz własną stronę www? Przede wszystkim:

 1. Wezwij do działania - jeśli wiesz już, jaki cel ma mieć Twoja strona, to nie zapomnij aby wyraźnie go zakomunikować. Hasło, które najlepiej podsumowuje istotę strony powinno być proste i zrozumiałe dla każdego, kto ją odwiedzi.
 2. Prowadź użytkownika za rękę - strony www powinny być projektowane tak, żeby każdy użytkownik mógł znaleźć najważniejsze elementy szybko i bez szukania. Układaj elementy tak, żeby były widoczne i łatwe do znalezienia.
 3. Pokaż się - za każdą stroną www stoi jakiś człowiek. Zaprezentuj się - dzięki temu strona nabierze unikatowego charakteru i przestanie być kolejnym bezosobowym miejscem w sieci. Użytkownicy chętniej korzystają z usług i wchodzą w interakcję, gdy wiedzą, że po drugiej stronie jest inny człowiek. 
 4. Mniej daje więcej - dzisiaj mało kto wczytuje się dokładnie w treść strony. Większość użytkowników przegląda treść i szuka istotnych dla siebie informacji. Pozostaw na swojej stronie internetowej tylko najważniejsze elementy.

Obowiązkowe elementy w projektowaniu stron www

Tworzenie projektu strony internetowej to proces. Najpierw coś robisz, a potem “odchodzisz kilka kroków” i przyglądasz się temu, co wyszło, a następnie poprawiasz. Pamiętaj: tworzenie stron  www  opiera się na zasadzie prób i błędów.

Można ich jednak uniknąć - wystarczy dostosować się do kilku wskazówek. Oto  najważniejsze z nich:

 • Postaw na minimalizm - częstym błędem przy projektowaniu stron www jest dodawanie kolejnych elementów, co powoduje przesyt. Jeśli projekt nie wygląda dobrze, postaraj się coś wyeliminować, zamiast dokładać.
 • Zadbaj o elegancki wygląd tekstu - większość stron opiera się na dużych ilościach tekstu. Być może Twoję historię da się opowiedzieć zgrabniej, używając dosłownie kilku haseł lub zdań.  Pamiętaj, że wpływ na przyjemność z czytania ma także font, którego użyjesz. Sprawdź jakiego fontu użyli autorzy stron, które Ci się podobają. Zwróć uwagę na poprowane rozłożenie i podzielenie tekstu. Dzięki temu uzyskach przejrzystą strukturę  Najważniejsze słowa wyróżnij pogrubieniem. Możesz też sprawdzić, czy każdy nowy wątek znajduje się w osobnym akapicie.
 • Unikaj ozdobników -  prawie nigdy nie wyglądają one dobrze na stronie. Pamiętaj, że każdy element ma tu spełniać konkretną funkcję i odpowiadać na potrzeby użytkownika.
 • Dbaj o spójność - dobry web design strony kryje się pod hasłem “spójność”. Każda z podstron powinna nawiązywać do reszty. Używaj tych samych kolorów, elementów i układu na wszystkich podstronach.
 • Wyróżnij najważniejsze rzeczy - użytkownicy nie mogą skorzystać z czegoś, czego nie są w stanie znaleźć. Najważniejsze elementy strony internetowej powinny być jasno pokazane i dobrze wyróżnione.
 • Wybierz dobre zdjęcia – grafiki w wysokiej rozdzielczości najlepiej wyglądają w poziomych galeriach i lightboxach. Nie muszą być zjawiskowe ich zadaniem jest uzupełnianie reszty elementów strony i wnoszenie efektu różnorodności
 • Używaj kolorów z głową - zachowaj spójność kolorystyki strony. Dobierz kolory, które pasują do siebie i nie odciągają uwagi użytkowników od treści Twojej strony internetowej. Korzystaj z kontrastu - dobrze użyty jest podstawą dobrego projektu. To też dzięki niemu strona jest ciekawa. Najprostszym przykładem kontrastu jest ten między jasnymi i ciemnymi barwami.
 • Dopieść detale - dbałość o nie pozwala często uzyskać niesamowity efekt końcowy.

Proces tworzenia strony www. Jakich błędów należy się wystrzegać?

Pamiętaj o złotej zasadzie - strona ma się podobać przede wszystkim użytkownikom. Warto więc projektować strony internetowe zgodnie z zasadami UX, a cel witryny i wygodę usera stawiać na pierwszym miejscu. Każdy, kto wejdzie na Twoją stronę, potrzebuje zaledwie ułamka sekundy na to, by zadecydować, czy zostanie na dłużej, czy też od razu pójdzie do konkurencji. Kluczowe jest więc to, by potencjalnego użytkownika przyciągnąć, zachęcić oraz nakłonić do szybkiej interakcji.

Niestety, w sieci natrafić można na całe mnóstwo stron, które pokazują złe praktyki firm w procesie tworzenia strony www. Dlatego też wybór kompetentnego wykonawcy jest niezwykle ważny.

Możemy zauważyć, że praktycznie na każdym etapie w tworzeni strony www lub sklepu popełnia się mnóstwo  błędów. Bardzo często wynikają one z pominięcia lub braku przyłożenia odpowiedniej wagi do etapu planowania, makietowania, projektowania graficznego i testowania. Bez testów pod kątem użyteczności i intuicyjności dla użytkownika strona lub sklep mogą okazać się porażką. Dlatego szukanie błędów na stronie i ich poprawianie powinno mieć miejsce przed jej przekazaniem w ręce użytkowników.

Jakich błędów wystrzegać się w procesie tworzenia internetowej strony?

 1. Brak responsywności - RWD (Responsive Web Design) oznacza, że stronapoprawnie wyświetli się użytkownikowi niezależnie od tego, na jakim urządzeniu jest wyświetlana. To oznacza, że  powinna dobrze prezentować się zarówno na komputerach, jak i na smartfonach czy tabletach. Użytkownik, widząc np. obciętą  treść, wyjdzie ze strony internetowej równie szybko, jak na nią wszedł. Ważne, by każdy, kto przegląda stronę na smartfonie czy tablecie miał dostęp do wszystkich funkcji i mógł wygodnie zrealizować założony cel, czyli np. kupno produktu lub wypełnienie formularza kontaktowego. Ważne jest również to, że Google zwraca coraz większą uwagę na strony mobilne i ich zawartość przy tworzeniu rankingu, ponieważ zależy mu na tym, by użytkownicy mieli zapewniony jak największy komfort przeglądania niezależnie od urządzenia, z którego korzystają. Z tego powodu strony responsywne mają szansę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
 2. Niedopasowana kolorystyka - to jedna z pierwszych rzeczy, na którą użytkownik zwraca uwagę zaraz po wejściu na stronę. Barwy witryny są równie ważne, co jej treść. Zbyt jasne lub zbyt ciemne kolory odstraszą osobę odwiedzającą Twoją stronę www. Najczęściej popełnianym błędem na etapie projektowania jest używanie zbyt dużej ilości kolorów oraz ich nieodpowiednie dopasowanie. Warto skupić się maksymalnie na trzech barwach, które ze sobą współgrają.
 3. Nieintuicyjne menu - nawigacja na stronie powinna być prosta oraz intuicyjna. Użytkownik nie ma czasu na to, by zbyt długo szukać w menu interesującej go opcji. Często popełnianym błędem jest przesycenie menu strony internetowej . Warto odpowiednio posegregować kategorie - tak, aby nawigacja była łatwa w obsłudze i czytelna.
 4. Niespójne grafiki - większość właścicieli stron decyduje się na dołączenie do nich grafiki, aby urozmaicić “ściany” tekstu. Mało kto ma czas na robienie zdjęć samemu, dlatego popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych grafik, tzw. stockowych. Niestety, często wybór pada na grafiki, które wyglądają w miarę dobrze, ale nijak odnoszą się do treści, co jest dużym błędem. Użytkownik w pierwszej kolejności zwróci uwagę na zdjęcie oraz pierwsze zdanie tekstu, dlatego jest to tak ważne, aby oba elementy – treść i grafiki – współgrały ze sobą.
 5. Brak unikalnych treści - częstym błędem jest kopiowanie treści 1:1 z innych portali. W ten sposób strona staje się duplikatem, a co za tym idzie – Google prędzej czy później to zauważy i nałoży na Ciebie “karę”. Unikalna treść jest istotna nie tylko dla wyszukiwarek, ale również dla użytkowników, którzy nie chcą na każdej stronie widzieć tego samego contentu z drobnymi poprawkami.
 6. Brak strategii SEO - aby strona trafiała do odbiorców, musi być na odpowiednio wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na kluczowych dla niej frazach. Dlatego strategia pozycjonowania strony w wyszukiwarkach powinna powstawać najlepiej równolegle do tworzenia strony internetowej. Dzięki temu bez problemu można rozplanować rozmieszczenie słów kluczowych i wspomóc je odpowiednim designem.

Podsumowanie

Jaka jest zatem idealna strona www? To taka, która wyświetla się poprawnie zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych, szybko się wczytuje, jest czytelna i przyjemna w odbiorze, ma prostą i intuicyjną nawigację, a także korzysta z innowacyjnych rozwiązań, wyróżniając się na tle konkurencji. Stworzenie dobrej strony internetowej wymaga czasu i poświęcenia. Obecnie strony www dzięki rozwijającej się technologii są coraz bardziej zaawansowane I przyciągają użytkownika nowymi rozwiązaniami. Żeby Twoja strona była tą, która bezbłędnie spełni swoją funkcję, a przy tym zaciekawi użytkownika I wyróżni się z tłumu, warto postawić na profesjonalizm i wybrać sprawdzoną firmę, która projektując stronę www dopasuje ją do Twojego biznesu. Wtedy sukces masz gwarantowany.
 

formularz kontaktowy

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zrealizować z nami projekt zapraszamy do kontaktu.

Plik

Informujemy, że Twoje dane osobowe wskazane w wypełnionym formularzu kontaktowym są przetwarzane przez Administratora – spółkę Alterpage sp. z o.o. na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO tj. uzasadnionego interesu Administratora polegającego na nawiązaniu kontaktu i realizacji zgłoszonego przez Ciebie wniosku, zgodnie z jego treścią i zakresem. Szczegółowe informacje dot. przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności.

*

Pola obowiązkowe